Afanador: dansföreställning av Marcos Morau – SVT Play

Surrealistisk dansföreställning inspirerad av den colombianske fotografen Ruvén Afanadors dramatiska, svartvita flamenco-porträtt.
Afanador: dansföreställning av Marcos Morau. Föreställning från 2025. Streaming på SVT Play.
Otaliga är de världsnamn som har fångats av fotografen Ruven Afanador – från Britney Spears och Robert De Niro till Barack Obama. Med sin starka, ofta svartvita estetik har han skapat ett bildspråk som är både dramatiskt och djupt personligt.
Den spanska flamencokulturen löper som en röd tråd genom Afanadors konstnärskap. Det är också där koreografen Marcos Morau har hämtat sin inspiration i den här dansföreställningen från Teatro Real.
På scen förvandlas fotografiernas uttryck till rörelse och kropp. Afanadors intensiva bildvärld får nytt liv i en suggestiv och visuellt storslagen föreställning där ljus, skuggor och dans smälter samman.
Läs mer om Afanador: dansföreställning av Marcos Morau på balletnacional.inaem.gob.es
Foto: Maximilien Fisse / SVT
2025102 min
Streaming på TV4 Play