Driven. Amerikansk långfilm från 2018. Streaming på SVT Play.
Den fängslande historien om den ikoniska bildesignern John DeLorean, vars dröm om att revolutionera bilindustrin får en mörk vändning. På 1980-talet kämpar DeLorean för att rädda sitt bilföretag från konkurs och hamnar i en kokainskandal som skakar om hela branschen. FBI-informatören Jim Hoffman, som är inblandad i fallet, blir en nyckelfigur när DeLorean desperat tar till drastiska åtgärder för att överleva. En berättelse om ambition, desperation och konsekvenserna av farliga val.
Regi: Nick Hamm. I rollerna: Jason Sudeikis, Lee Pace, Judy Greer, Corey Stoll, Erin Moriarty m.fl.
TRIVIA
– Filmen är baserad på verkliga händelser och handlar om John DeLorean, den berömda bilentreprenören som grundade DeLorean Motor Company. Hans liv blev omskrivet i medierna på 1980-talet när han hamnade i en kokainskandal.
– Lee Pace hittade en original DeLorean-bil i Italien för filmens premiär i Venedig, men den gick sönder och fick skjutas fram på röda mattan.
TRAILER
KRITIKER OM DRIVEN
Recensenter lyfter fram ”Driven” som en underhållande och engagerande film om en fascinerande period i amerikansk bilhistoria. Skådespelarnas prestationer, särskilt Lee Pace som John DeLorean, får genomgående positiva omdömen. Filmens atmosfär och visuella stil hyllas för att effektivt transportera tittaren tillbaka till 70-talet.