Anders Hansen om varför vi gör nästan allt för att tillhöra flocken
Anders Hansen reser genom Sverige och världen för att förstå varför vi gör nästan allt för att få tillhöra en grupp. Serien har premiär imorgon.
Hjärnan delar blixtsnabbt in andra i ett vi och ett dem. I första avsnittet åker Hansen till Vietnam, där veteraner som en gång stred mot varandra möts på platsen där de försökte döda varandra. Kan den instinkten hackas?
De följande delarna tar upp vad som händer i kroppen när vi blir ensamma, hur hierarkier styr våra liv och hur långt vi går för att behålla vår plats i gruppen. Bland dem Hansen möter finns Tre Kronors tidigare lagkapten Mats Sundin och Vivek Murthy, tidigare USA:s högsta chef för folkhälsan. Serien består av fyra delar, ett avsnitt i veckan.
TV-tider