WEBB-TV-PLAY

Störst på gratis svensk play

Generic filters
Exact matches only
  • STREAMA LIVE
  • Program A-Ö
  • Kanaler
    • svt play SVT Play
    • tv3 play TV3 Play – Viafree
    • tv4 play TV4 Play
    • kanal 5 dplay Kanal 5 – Dplay
    • tv6 play TV6 Play – Viafree
    • tv8 play TV8 Play – Viafree
    • kanal 9 dplay Kanal 9 – Dplay
    • tv10 play TV10 Play – Viafree
    • ur play UR Play
  • Kategorier
  • Nya
  • Populära
  • Betyg
  • Kommande
  • Om
  • Frågor & Kontakt
  • STREAMA LIVE
  • Program A-Ö
  • Kanaler
    • svt play SVT Play
    • tv3 play TV3 Play – Viafree
    • tv4 play TV4 Play
    • kanal 5 dplay Kanal 5 – Dplay
    • tv6 play TV6 Play – Viafree
    • tv8 play TV8 Play – Viafree
    • kanal 9 dplay Kanal 9 – Dplay
    • tv10 play TV10 Play – Viafree
    • ur play UR Play
  • Kategorier
  • Nya
  • Populära
  • Betyg
  • Kommande
  • Om
  • Frågor & Kontakt
Meny  ▼
  • Hem
  • Gratis Program A-Ö
  • Kanaler
  • Kategorier
  • Populära
  • Nya
  • TV-guide
  • Hockey-VM
  • Streama LIVE
  • ♥

Streama Teckenspråkstolkarna – SVT Play

Tommy Krångh i dokumentärserien Teckenspråkstolkarna i SVT Play
  • LoadingLägg till som favorit

Teckenspråkstolkarna, svensk dokumentärserie från 2016 i SVT Play.

Teckenspråkstolken är en brygga mellan döv och hörande. Vi följer teckenspråkstolkar och teckenspråksgestaltare, hörande och döva som på olika sätt gör tal till teckenspråk – och teckenspråk till tal.


Del 1 av 6. Efter förra årets melodifestival fick teckenspråkstolken Tommy Krångh ett explosionsartat genomslag i media. Framförallt i den hörande världen. Under året har hans segertåg fortsätt, vi är med under QX-galan där han nominerats till årets tv-stjärna. I Örebro startar producenten Helena Wästborn förberedelserna av gestaltningen av årets melodifestival, vilka språkliga utmaningar finns det i årets startfält? I serien följer vi teckenspråkstolkar och teckenspråksgestaltare, hörande och döva som på olika sätt gör tal till teckenspråk – och teckenspråk till tal.

Del 2 av 6. På teckenspråkstolkutbildningen ska man ledsaga läraren Göran som har dövblindhet genom Gamla stan. Men hur går dövblindtolkning till? I förra årets melodifestival gestaltade Romel Belcher gruppen Samir & Viktor men i år vill han helst inte ta sig an låten ”Bada naken”. Thomas Pirander är utbildningstolk och tolkar åt studenter på högre utbildningar vilket kräver en hel del koncentration.

Del 3 av 6. Miljöinspektören Johanna har svartbälte i aikido. Hon är döv och använder tolk när hon åker på kampsportsläger i Sandviken. En utmanande tolksituation eftersom det är en sport i ständig rörelse. Dövhallen är en blogg som vill förändra och förbättra villkoren för både teckenspråkstolkar och dess användare. På tolkskolan diskuterar man ett viktigt men svårt ämne, etik. Vi är också med när eleverna ska tolka under en begravningsövning. Ett utmanande men också vanligt uppdrag för en teckenspråkstolk.

Del 4 av 6. Teckenspråkstolkarna Tommy och Helena ska tolka teaterföreställningen Befrielsefronten på Örebro länsteater men har bara en repetition på scen med skådespelarna. Hur ska de röra sig på scenen för att inte krocka med skådespelarna? Och hur gör man för att inte ta över scenen? Poddformatet har fått ett stort genomslag bland hörande senaste åren men hur överför man en talad podd till teckenspråk? På Dövas Förening i Stockholm förbereder man en poddcirkel där två tolkar ska tolka en efterfrågad podd.

Del 5 av 6. Bandet Svankropp såg Tommy Krångh på tv och blev nyfikna på teckenspråket. I en kommande musikvideo vill de använda Tommy som stjärna framför kameran – och för att nå ut till en internationell publik kommer låttexten att gestaltas på ASL, American Sign Language. I Göteborg träffas kursdeltagare på en pilotkurs för döva teckenspråkstolkar. Vad kan en tolk som inte hör tillföra under vissa tolksituationer? I Örebro diskuterar Melodifestivalens tolkar och gestaltare låtarna och programledarens manus som tolken Eva Håkansson ska tolka under den direktsända finalen.

Del 6 av 6. Det är Melodifestivalens genrep och teckenspråksgruppen träffar artisterna de ska gestalta. Men vilken betydelse har deras gestaltning i en familj som är både döv och hörande? Johanna Mesch är forskare i teckenspråk på Stockholms universitet och förklarar hur teckenspråket ständigt förändras och vilka nya tecken som blivit erkända

Läs mer om Teckenspråkstolkarna på svt.se

Foto: Tobias Prag/SVT

 

Teckenspråkstolkarna utgick tyvärr 2016-10-14

Streama Teckenspråkstolkarna gratis på .

▷ Prova Viaplay – utan bindningstid

  1. Hem
  2. ›

  3. Play
  4. ›

  5. SVT Play
  6. ›

  7. Teckenspråkstolkarna

Mer streaming

Viaplay

Prova Viaplay – utan bindningstid

2016|6 delar

Dokumentär

Fler program att streama gratis

Streama Kunskapskanalen

Kampen om Atlanten

★ 6.7
Streama SVT Play

Dox: The Flats

Streama SVT Play

Den gröna kapplöpningen

★ 8.5
Streama Kunskapskanalen

Världens sämsta mat

Filmer och serier som visas snart

★ 7.1
Streama Sjuan | TV4 Play

★ 6.2
Streama SVT Play

★ 6.6
Streama SVT Play

★ 6.6
Streama SVT Play

 

 

 

Kategorier

  • Film
  • Serier
  • Dokumentär
  • Krim
  • Nöje
  • Reality
  • Sport
  • Alla kategorier

Snabbnavigering

  • Topplista Filmer
  • Topplista Serier
  • Topplista Dok
  • Kommande Filmer
  • Kommande Serier
  • Kommande Dok
  • TV-guide
  • Sista chansen

webb-tv-play
FRÅGOR & KONTAKT
INTEGRITETSPOLICY

© WEBB-TV.nu  2009-2025

favoriter