Tvärs över Sydamerika – SVT Play

Den här hann tyvärr försvinna.
Tvärs över Sydamerika gick ut från SVT Play den 6 juli 2022.
Vill du veta om den kommer tillbaka?
Ingen inloggning. Den dyker upp under Favoriter om den kommer tillbaka.
Tvärs över Sydamerika. Norsk resereportageserie från 2014 på SVT Play.
Tvärs över Sydamerika följer ”Team Bachstad” – Øystein Bache och Rune Gokstad – när de beger sig på nya äventyr. Efter att tidigare ha tagit sig till Mongoliet i en pensionerad brandbil och rest genom Indien i en motordriven riksha ska de denna gång korsa den sydamerikanska kontinenten, en resa på närmare 6000 km.
Del 1 av 6. Resan börjar i Perus huvudstad Lima, där första projektet är att införskaffa en bil.
Del 2 av 6. Bilen som Øystein och Rune köpte visar sig vara i sämre skick än de trodde, men på väg till Machu Picchu får de på oväntad hjälp.
Del 3 av 6. På gränsen till Bolivia är det helt plötsligt stopp och de peruanska myndigheterna vägrar att ge Øystein och Rune utresetillstånd. Ska resan få ett snöpligt slut redan nu?
Del 4 av 6. Expeditionen är framme i Argentina, där Øystein och Rune får uppleva både att stoppas av narkotikapolisen och närkontakt med en krokodil.
Del 5 av 6. På väg mot Atlantkusten går resan vidare genom Brasiliens landsbygd.
Del 6 av 6. Rune och Øystein är framme i Buenos Aires, resans slutmål. Med hjälp av ett gammalt svartvitt fotografi vill de försöka hitta fram till huset där Øysteins mamma föddes och bodde som liten.
Foto: NRK/SVT
De här fyra går att streama gratis just nu:
20146 delar



